A jó pénzügyi tervezés nem reaktív, hanem proaktív. Olyan rendszerszintű gondolkodást képvisel, amely képes a jövőbeli üzleti döntésekhez biztos alapot nyújtani.
A pénzügyi terv iránytű és térkép is egyben. Nem csupán a bevételek becsléséről vagy a kiadások kontrolljáról szól – sokkal inkább arról, hogy a vállalat vezetése megértse, milyen pénzügyi hatásai vannak egy-egy stratégiai döntésnek: legyen szó új piacra lépésről, termékfejlesztésről vagy humánerőforrás-bővítésről.
Egy megalapozott pénzügyi terv segíti a döntéshozókat az alábbiakban:
A pénzügyi tervezés tehát a stratégiai jövőkép kézzelfoghatóvá tételének eszköze.
Gazdasági bizonytalanság, infláció, technológiai forradalom, fogyasztói szokások változása – ezek mind olyan tényezők, amelyek mellett a pénzügyi tervezés egyfajta üzleti stabilitást jelent. Azok a szervezetek, amelyek a pénzügyet stratégiai partnerként kezelik, nagyobb eséllyel magabiztosan ragadják meg a növekedési lehetőségeket és átláthatóbb, felelősebb vállalati kultúrát építenek
A stratégiai pénzügyi tervezés nemcsak a túlélés eszköze – a fejlődés záloga is.
A stratégiai pénzügyi tervezés alapja, hogy a pénzügyi elképzelések szorosan összhangban álljanak a vállalat működési stratégiájával, ezért elengedhetetlen, hogy az üzlet különböző területei – legyen az értékesítés, HR, termelés vagy marketing – aktívan részt vegyenek a tervezési folyamatban.
Mivel a jövőt sosem lehet teljes bizonyossággal előre jelezni, a kockázatalapú előrejelzés és pénzügyi modellezés segít abban, hogy a vállalat felkészülhessen különféle piaci helyzetek hatásaira. A folyamatos növekedés és működés finanszírozásának biztosítása érdekében a cash-flow és likviditás menedzsment tudatos tervezése elengedhetetlen, hiszen a megfelelő pénzáramlás garantálja a zavartalan működést.
A beruházási és forrásallokációs stratégia olyan adatvezérelt döntéseket tesz lehetővé, amelyek segítenek eldönteni, hogy mely projektek érdemesek a befektetésre, és melyek hozzák a legjobb megtérülést. A tervek hatékonyságát a folyamatos teljesítménymérés és KPI-alapú kontrolling biztosítja, amely lehetővé teszi a változásokra való gyors reagálást és a stratégia folyamatos finomhangolását.
A pénzügyi tervezés egy jövőorientált párbeszéd. Ötvöznünk kell a pénzügyi modellezés és a stratégiai üzleti tanácsadást, hogy világos pénzügyi prioritásokat határozzunk meg, banki vagy befektetői forrásokat hatékonyan vonjunk be és rugalmas, naprakész pénzügyi tervekkel reagáljunk a változásokra.
Ha szeretné, hogy vállalkozása ne csak reagáljon a kihívásokra, hanem tudatosan alakítsa a jövőt, vegye fel velünk a kapcsolatot!