Blog

Mi a különbség a pénzügyi terv és az üzleti terv között?

Rengeteg szakmai kifejezéssel találkozunk nap, mint nap az üzleti életben, melyeket sokszor pontatlanul használnak. A MyConcept leggyakrabban igénybe vett szolgáltatása az üzleti terv készítése, amelyhez szervesen kapcsolódik a pénzügyi terv is. Gyakran szinonimaként használják a két fogalmat, pedig jelentős az eltérés. A következő bejegyzés ezt a témát járja körül, tisztázza a félreértéseket.
Elsőként tisztázzuk mi is az a pénzügyi terv és mit tartalmaz!

  • A pénzügyi terv számszerű adatokból, különféle számításokból álló táblák összessége, amely egy vállalkozás, vagy projekt pénzügyi adatait tartalmazza, szöveges kiegészítés, elemzés, vagy egyéb magyarázat nélkül.
  • A pénzügyi tervnek szinte mindig része a vállalkozás múltbeli és jövőbeni (tervezett) működési időszakára vonatkozó adatait feldolgozó eredménykimutatás, mérleg, valamint cash-flow kimutatás.
  • A Cash-flow kimutatás kiemelten fontos része a pénzügyi tervnek, amely mutatja a vállalkozás pénzeszközeinek alakulását, információt adva annak finanszírozási igényéről, osztalékfizetési lehetőségéről, stb.
  • Az alaposan átgondolt és gondosan elkészített pénzügyi terv nagyon hasznos segítség a menedzsment számára a működés várható eredményének (jövedelmezőség, pénzállomány, stb.) megismerésében, továbbá utat mutat a irányításhoz és felhívja a figyelmet a jövőbeni veszélyekre, esetleges buktatókra.

Az üzleti terv a pénzügyi tervhez képest tágabb kategória. Olyan írásos dokumentum, melynek csupán egy része a pénzügyi terv, azonban számos egyéb része is van. Fő célja, hogy keretbe foglalja a számszerű terveket, továbbá szöveges elemzésekkel, értékeléssel, valamint egyéb magyarázatokkal támassza alá a számokat.

Az üzleti terv része a piac és versenytárs elemzés, a marketing terv, valamint a működési terv is, amelyek a következő alap kérdésekre is választ adnak:

  • Milyen terméket, vagy szolgáltatást értékesít a vállalkozásunk?
  • Kik alkotják a vevőinket, hogy határozhatjuk meg a célcsoportunkat, akik számára a termékeinket / szolgáltatásainkat tervezzük eladni, illetve milyen csatornákon keresztül érjük el őket?
  • Mekkora versenyre számíthatunk és kik lesznek a versenytársaink?
  • Milyen erőforrásokra (eszköz, csapat, pénz, stb.) lesz szüksége a vállalkozásunknak?
  • Milyen kockázatokkal kell számolnunk, illetve mit tehetünk, ha számunkra kedvezőtlenül alakulnak a külső körülmények?
  • Mennyi pénzre (tőkére, finanszírozásra) van szükség, és mikorra várhatunk megtérülést?

Vállalkozás indításhoz, vagy működő vállalkozás fejlődéséhez gyakran külső tőkére is szükség van, amelyhez elengedhetetlen a profi üzleti terv készítése.

Ha úgy érzi elakadt az üzleti tervezésben, akkor keresse bátran a MyConcept üzleti terv szakértőit, akik készséggel állnak rendelkezésére!

További bejegyzések

Összes bejegyzés